Spokoje / Marta Bilecka /

Kluczem jest tu piękna cisza, pustka spokoju, wytchnienia, wierności, abstrakcji i kochliwej tułaczki zieleni. Harmonia przepleciona błękitami, czasem w rytm nostalgicznych karminów i nieoczywistych połączeń. Marta tworzy spokój. Spokój z dala od zgiełku, rozmów, zabobonnej przestrzeni. Przelewa go w nieograniczone pejzażowe kształty, które wprowadzają nieposkromioną ciszę, dostojną i naturalną. 

 

Sama o sobie pisze tak: 

 

Na co dzień zajmuję się malowaniem harmonijnych obrazów o tematyce pejzażowej. Przedstawiam przestrzeń z wodą, z blaskiem słońca, co dokładne zobrazowane jest w ostatnio rozwijanym przez mnie cyklu pod tytułem „Perfect Moments”, który wnosi nastrój wyważonego, pozytywnego spokoju i wytchnienia. Maluję miejsca dalekie od zgiełku i kultury masowej, naturę, która daje możliwość resetu, oddechu, relaksu, czy medytacji. Przedstawiana postać stanowi uzupełnienie refleksji nad ludzką egzystencją, jest dodatkiem do krajobrazu. Pies jest symbolem bezwarunkowej miłości.

Istotnym elementem obrazu jest uproszczona, przemyślana i uporządkowana kompozycja.

Malowanie jest elementem mojego życia od czasów szkoły podstawowej, poprzez liceum plastyczne i wreszcie studia na łódzkiej ASP. Po skończeniu akademii zajęłam się jednak grafiką projektową, wydawało mi się wówczas to rozsądniejszym wyborem ścieżki życiowej. Tymczasem życie zatoczyło koło i z chęcią powróciłam do przerwanego motywu tworzenia sztuki. Nie jest to łatwa droga, mało tego, nie ma na nią gotowego przepisu, którym się można wesprzeć. Trzeba podążać do swojego celu, będąc stale otwartym i elastycznym na to, co świat przynosi, w zgodzie ze swoją naturą, sercem i sumieniem. Twórczość zmienia się równolegle z nami, jak wszystko, czemu dajemy czas i uwagę.

 

Jej pełne natchnienia prace pojawiają się także na wielu prestiżowych wystawach zarówno w kraju jak i poza m.in w Łodzi, Warszawie, Sopocie, Bydgoszczy,  także w krajach skandynawskich – Szwecji (Sztokholm, Kivik, Goteborg czy Kiruna), Norwegii (Oslo), Danii (Horning) oraz licznych prywatnych kolekcjach na terenie Polski, Austrii, Kanady oraz Francji. 

 

My pragniemy dodać jej natchnienie do Waszych wnętrz. 

 

 

 

Więcej prac pod adresem: www.martabilecka.com